W dzisiejszej Internetówce przeczytacie między innymi o rekordowej karze jaką Federalnej Komisji Handlu musi zapłacić Facebook, wprowadzonej funkcji na LinkedIn, która szczególnie może okazać się przydatna dla freelancerów oraz nowościach na TikToku.

Ale najpierw…

– Dlaczego krew nie ściągała na egzaminie?
– Bo miała inną grupę…

Ba-dum-tsssss….


5 miliardów dolarów kary – tyle Facebook musi zapłacić Federalnej Komisji Handlu (FTC)

Federalna Komisja Handlu oficjalnie potwierdziła wysokość kary, jaką Facebook będzie musiał zapłacić za naruszenie bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Wynosi ona bagatela 5 miliardów dolarów.

Nałożono na serwis również dodatkowe obowiązki. Facebook musi utworzyć niezależny komitet prywatności użytkowników, który ma nadzorować decyzje dotyczące przetwarzania i udostępniania danych. Dodatkowo do jego obowiązków zaliczać się będzie dokładniejszy nadzór nad danymi, które udostępnia zewnętrznym firmom oraz obowiązek szyfrowania wszystkich przesyłanych informacji.

Większą odpowiedzialność będzie miał również Mark Zuckerberg i menedżerowie firmy – będą musieli certyfikować każdy projekt, w ramach którego przetwarzane są informacje o użytkownikach.

Źródło: WirtualneMedia: Facebook musi zapłacić 5 mld dolarów kary. Mark Zuckerberg będzie osobiście odpowiadał za prywatność użytkowników


Finansowe podsumowanie Q2 w Facebooku – wzrost przychodów i spadek zysku 

W drugim kwartale Facebook może pochwalić się wzrostem wpływów o 27,6 procent w porównaniu do tego samego okresu w 2018 roku. Oznacza to przychód w wysokości 16,89 mld dolarów. 

Zysk nie wygląda już tak różowo. Osiągnął on poziom 2,62 mld dolarów (w porównaniu do 5,11 mld w 2018 roku). Jest to spowodowane odpisaniem 5 mld kary nałożonej przez FTC.

A jak wygląda podsumowanie liczby aktywnych użytkowników? Serwis może pochwalić się liczbą 2,41 mld miesięcznie. Jest to 8 procentowy wzrost w porównaniu do tego samego okresu w 2018 roku. Jeżeli przyjrzymy się pochodzeniu nowych użytkowników to zobaczymy, że pochodzą głównie z Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Liczba użytkowników Facebook w 2Q 2019

Użytkowników, którzy codziennie odwiedzają serwis jest 1,59 mld. Tu również zanotowano wzrost. Rok temu takich użytkowników było 1,47 mld.

Źródło: WirtualneMedia: Facebook: wpływy wzrosły o 28 proc., a zysk zmalał o połowę, użytkowników przybywa poza USA, Kanadą i Europą


Awaria Facebooka i Instagrama w Polsce

W środę Facebook i Instagram zaliczyły sporą awarię w Europie Środkowo Wschodniej. Wybuchła panika, a ludzie zaczęli masowo wykupywać zapasy ze sklepów. Nad większymi miastami przestrzeń powietrzną kontrolowały nowoczesne myśliwce… no dobra, wcale nie było tak źle :)

Przy próbie uruchomienia serwisu wyświetlała się jedynie informacja, że coś poszło nie tak. Problem rozpoczął się o 15 i trwał około godziny. 

mapa awarii Facebooka

Powyżej widzicie mapkę obrazującą miejsca awarii Facebooka. Nie wiadomo co było jej przyczyną ale dotyczyła głównie urządzeń typu desktop. Być może wprowadzali kolejne zmiany? :)

Źródło: SocialPress: Awaria Facebooka i Instagrama w Polsce


LinkedIn pozwoli freelancerom i firmom na dodanie do profilu informacji o świadczonych usługach

Na przełomie marca i kwietnia informowałem Was, że LinkedIn prowadzi testy funkcji pozwalającej na dodanie do profilu informacji o wykonywanych usługach.

Dzięki niej użytkownicy mogą szukać specjalistów świadczących konkretne usługi – jest to szczególnie przydatna funkcja dla freelancerów. 

Teraz funkcja została wprowadzona do oficjalnej wersji serwisu.

Aby dodać usługi należy wejść na swój profil. Jeżeli funkcja jest już dla Ciebie aktywna (jest dodawana stopniowo) pod nagłówkiem profilu zobaczysz pole „Oferowane usługi”. Kliknij w przycisk „Dodaj usługi” i wypełnij formularz. Im bardziej szczegółowo tym lepiej – łatwiej będzie znaleźć Cię w wyszukiwarce. 

sekcja usługi na LinkedIn

Po kliknięciu „Kontynuuj” dodane usługi zostaną zapisane na Twoim profilu.

Źródło: WERSM: LinkedIn Now Let’s Freelancers And SMBs List Their Services On Their Profile


Snapchat odnotował wzrost liczby aktywnych użytkowników dziennie o 13 milionów

Był moment kiedy wszyscy przepowiadali śmierć Snapchata. Tymczasem aplikacja dalej powoli się rozwija. W ciągu ostatniego kwartału liczba aktywnych użytkowników dziennie wzrosła o 13 milionów.

Nie jest to rewelacyjny wynik, jednak dla Snapchata może być powodem do dumy. Jest on najwyższy od czasu powstania aplikacji.

Według firmy dużą rolę odegrały tu ostatnie prace nad nowymi funkcjami i filtrami twarzy. Estymuje się, że same filtry przyczyniły się do wzrostu liczby aktywnych użytkowników o 7 – 9 milionów.

Źródło: WERSM: Snap Adds 13 Million Daily Active Users Over The Last Quarter


TikTok pracuje nad nowymi funkcjami

TikTok jest jedną z najczęściej pobieranych aplikacji w ostatnim czasie. Teraz pracuje nad zestawem nowych funkcji, które bardzo przypominają te znane z Instagrama. Trochę jak Instagram Snapchatowi tak TikTok Instagramowi :)

Nowe funkcje zostały odkryte przez niezawodną Jane Manchun Wong. 

Najbardziej widoczna zmiana to wygenerowana na podstawie algorytmów strona „Dla Ciebie”, która jest prezentowana w formie siatki podobnej do sekcji explore znanej z Instagrama. Aktualnie użytkownicy muszą przeglądać każde video oddzielnie.

nowości na TikTok

Kolejna nowość to karta „Odkryj” w głównym pasku nawigacji aplikacji – ma on zastąpić bieżący widok wyszukiwania. Nowa karta ma pomóc znaleźć nie tylko udostępnione materiały, ale również użytkowników. Oprócz tego testowana jest również funkcja „Sugerowani użytkownicy”.

nowości na TikTok

Aplikacja pracuje również nad lepszą integracją z innymi serwisami jak WhatsApp oraz możliwość połączenia swojego konta z Google i Facebookiem.

Jestem bardzo ciekaw jak potoczy się dalszy rozwój tej aplikacji. Potencjał jest naprawdę ogromny – pytanie jak zostanie wykorzystany.

Źródło: Techcrunch: TikTok tests an Instagram-style grid and other changes

To tyle na dziś.

Do przeczytania,
Bartosz WójcikUdostępnij