Czas na kolejną Internetówkę. Dziś przeczytacie o testowanym nowym wyglądzie Stories na Facebooku, zakupie biletów bezpośrednio w wydarzeniu, ciekawej zmianie w formacie video na IGTV oraz nowym wyglądzie wyników wyszukiwania w Google. Zapraszam!

Czy jednak byłaby Internetówka bez żenującego żartu prowadzącego?

-Jak się nazywa książka o życiu samochodów?
-Autobiografia

Zaczynamy!


Facebook testuje nowy wygląd Stories

Jak zauważyła Jane Manchun Wong, Facebook pracuje nad nowym wyglądem Stories. Ma on ułatwić i jeszcze bardziej zachęcić użytkowników do wykorzystywania tej funkcji.

Co się zmieni? W nowym widoku otrzymacie możliwość dodania takich elementów jak tekst, naklejki czy rysowanie bezpośrednio z dolnego menu na ekranie.

Nowe Stories na Facebooku

Natomiast po wybraniu opcji “Studio Effects” otrzymacie możliwość dodania muzyki, lokalizacji, oznaczenia znajomych, dodanie emocji i GIFów.

Źródło: WERSM: Facebook Is Testing A New Layout For The Stories Composer


Facebook udostępni zakup biletów bezpośrednio w wydarzeniu

Ciekawa opcja dla osób organizujących wydarzenia. Evenbrite i Facebook ogłosiły współpracę i wprowadzenie nowej usługi – “Ticketing on Facebook”.

Nowa funkcja pozwoli na dodanie biletów na etapie konfiguracji wydarzenia (mogą być darmowe lub płatne). Będą również widoczne na stronie wydarzenia.

Wszystko dąży do tego, aby użytkownicy Facebooka mogli kupować bilety bez konieczności wychodzenia z serwisu.

Według danych, każdego miesiąca 700 milionów użytkowników korzysta z wydarzeń Facebooka, więc taka funkcja wydaje się mieć dużo sensu. Niestety, użytkownikom z Polski przyjdzie na nią poczekać. Aktualnie nowa opcja dostępna jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: WERSM: Eventbrite Partners With Facebook To Power New Ticketing Functionality For Facebook Events


Update w IGTV – pozioma orientacja video

Czyli jednak poziomo? IGTV (aplikacja video Instagrama) otrzymała bardzo ciekawą aktualizację umożliwiającą tworzenie i udostępnianie poziomego video.

Ciekawe, ponieważ  IGTV od samego początku pozwalało na nagrywanie i udostępnianie wyłącznie pionowego video. To miało wyróżnić aplikację od konkurencji. Dziś – na prośbę użytkowników, zdecydowano się na wprowadzenie tradycyjnego pionowego formatu.

IGTV wprowadza poziomy format video

Czy to dobry ruch? Według mnie nie – IGTV wyróżniała możliwość umieszczania wyłącznie pionowego video. I ja dalej jestem zdania, że w jakiś sposób wyprzedzało to aktualne podejście internautów do oglądania video. Teraz będzie to aplikacja dokładnie taka sama jak wszystkie inne. Szkoda.

Źródło: TechCrunch: Instagram’s vertical IGTV surrenders to landscape status quo


Instagram testuje opcję udostępniania linku do Stories

Wiele firm ma opory przed wykorzystywaniem Stories w swoich działaniach marketingowych. Dlaczego? Przygotowanie materiału do Stories zawsze coś kosztuje – pieniądze lub czas pracowników. A efekt? Stworzenie efemerycznej treści, która zniknie po 24 godzinach od udostępnienia.

Instagram chce nakłonić firmy do częstszego korzystania ze Stories. Już wcześniej starał się zmniejszać te obawy poprzez “Archiwum Stories” i dodanie najważniejszych wydarzeń. Teraz testuje możliwość udostępnienia bezpośredniego linka do Stories.

Instagram testuje opcję udostępniania linków do Stories

Daje to sporo nowych możliwości – możemy wykorzystać taki link w innych serwisach społecznościowych, e-mailach czy stronie internetowej.

Nowa funkcja nie została jeszcze oficjalnie wdrożona, jednak według dostępnych informacji wiele osób już ją posiada. Sprawdźcie u siebie.

Źródło: SocialMediaToday: Instagram Continues to Work on New Option to Share a Link to an Individual Story


TweetDeck otrzyma możliwość dodawania GIFów, ankiet i emoji

Korzystacie z TweetDecka? Całkiem przydatne, chociaż trochę zaniedbane narzędzie do obsługi Twittera. Jednak w najbliższym czasie może się to zmienić.

Twitter po sondażu przeprowadzonych wśród użytkowników zapowiedział, że w najbliższym czasie wprowadzi do TweetDecka możliwość dodawania GIFów, ankiet i emoji – na razie możemy je tam umieszczać jedynie metodą copy-paste, a nie jest to zbyt wygodne.

Źródło: WERSM: Twitter Updates TweetDeck With Native Support For GIFs, Polls, Emoji


Zakładka “Reklamy”, czyli LinkedIn zwiększa transparentność treści sponsorowanych

LinkedIn ogłosił, że idzie w ślady Facebooka, i dodaje nową kartę transparentności reklam na stronach firmowych.

Co tam znajdziemy? Będą tam dostępne wszystkie treści sponsorowane, które dany reklamodawca wyświetlał w serwisie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Użytkownicy będą mogli z tego poziomu kliknąć w dowolną reklamę – za te kliknięcia serwis nie będzie obciążać reklamodawców.

Jak pewnie się domyślacie, głównym powodem wprowadzenia takiej zakładki jest obecność reklam politycznych na serwisie i przeciwdziałanie szerzeniu dezinformacji.

Nowy widok będzie dostępny dla wszystkich użytkowników w przeciągu najbliższych tygodni.

Źródło: SocialMediaToday: LinkedIn Follows Facebook’s Lead with New Ad Transparency Tab on Pages


YouTube zmieni sposób wyświetlania liczby subskrybentów

Od sierpnia 2019 serwis będzie wyświetlał skróconą liczbę osób obserwujących kanał. Przykładowo – kanał posiadający 10 500 000 subskrybentów będzie miał informację – “10 million”.

Skrócona wersja licznika nie będzie dotyczyć kanałów posiadających tysiąc lub mniej obserwujących – w takich przypadkach będzie wyświetlana pełna liczba.

Po co te zmiany? Powody są dwa. Pierwszy to ujednolicenie formatu na całej platformie. Aktualnie dla jednych kanałów jest on skrócony, dla innych pełny.

Drugi powód to fakt, że pełny licznik pozwala na sprawdzanie, czy liczba subskrybentów twórcy rośnie czy spada. Według serwisu staje się to podstawą do osądzania twórcy, a tego YouTube chciałby uniknąć.

Właściciele kanałów nadal będą widzieć pełną liczbę subskrybentów w YouTube Studio.

Źródło: The Verge: YouTube is changing how subscriber counts are displayed, possibly shifting its culture


Google odświeża wygląd wyników wyszukiwania

Google chce poprawić i ułatwić użytkownikom wyszukiwanie treści w swoim serwisie. W tym celu wprowadza nowy wygląd wyników wyszukiwania.

Jedną z nowości jest umieszczenia logo witryny w wynikach, co ma pozwolić użytkownikom na szybki wybór i weryfikację materiałów. Nazwa strony i tzw. favicona będą widoczne na górze każdego wyniku.

Dodatkowo podczas wyszukiwania produktu lub usługi zobaczymy pogrubioną etykietę reklamową w górnej części karty. Ma to ułatwić użytkownikowi zrozumienie skąd pochodzą dane informacje.

google wprowadza nowy wygląd wyników wyszukiwania

Aktualnie nowy wygląd dostępny jest wyłącznie w wersji mobile.

Źródło: WERSM: Google Gives Its Mobile Search Results Page A “Visual Refresh”


To wszystko na dziś!

Do przeczytania za tydzień!
Bartosz WójcikUdostępnij