Internetówkę czas zacząć. Dziś przeczytacie o opcji “Dlaczego widzę ten post?” na Facebooku, kolejnej wpadce z bezpieczeństwem w portalu Marka Z., zmianach w mapie Snapchata oraz możliwości udostępniania dokumentów na LinkedIn.

Zaciekawieni? No to zaczynamy.

Czy wiecie, dlaczego nauczyciel matematyki musiał chwilę odpocząć?
– Bo się przeliczył

No dobra, może trochę czarny humor patrząc na ostatnie wydarzenia. Zacznijmy.


Facebook powie dlaczego widzisz konkretny post

W minionym tygodniu Facebook ogłosił wprowadzenie funkcji „Dlaczego widzę ten post?”, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić, z jakiego powodu w naszym newsfeedzie wyświetliły się poszczególne treści organiczne.

Do tej pory było to możliwe wyłącznie dla postów reklamowych. Teraz sprawdzimy jakie interakcje wpłynęły na wyświetlanie postów wrzucanych przez znajomych, strony czy grupy.

Facebook dlaczego widzę ten post zmiany

Z udostępnionego widoku będziemy mogli również zarządzać tym, co wyświetla się w naszej aplikacji. Pojawią się tam takie opcje jak „Wyświetlaj najpierw”, „Przestań obserwować”, „Preferencje aktualności” oraz „Prywatność skróty”.

Podejrzewam, że może to mieć również coś wspólnego z targetowaniem postów organicznych, które Facebook zdaje się ostatnio testować. No nic – pożyjemy, zobaczymy.

Źródło: Why Am I Seeing This? We Have an Answer for You


Facebook przekaże więcej informacji w opcji „Dlaczego widzę tę reklamę?”

Zmienią się również informacje, jakie możemy znaleźć pod przyciskiem „Dlaczego widzę tę reklamę?”. Do tej pory mogliśmy się dowiedzieć, co spowodowało wyświetlenie reklamy akurat nam. Były to bardzo ogólne informacje jak podstawowe dane demograficzne czy zainteresowania.

facebook dlaczego widzę tę reklamę

Teraz ma się to zmienić. Jak na pewno wiecie, właściciele Stron mogą przesyłać do Facebooka swoje bazy danych takie jak numery telefonów czy adresy email w celu stworzenia niestandardowej grupy odbiorców.

W takim przypadku Facebook poinformuje nas kiedy otrzymał takie dane oraz czy reklamodawca współpracował z innym partnerem marketingowym podczas uruchamiania danej reklamy.

Źródło: Why Am I Seeing This? We Have an Answer for You


540 mln danych o użytkownikach Facebooka dostępne w sieci

Wszystko wskazuje na to, że Facebook zaliczył kolejną wpadkę – ponad 540 mln niezabezpieczonych danych użytkowników były dostępne w internecie. Sprawę ujawniła firma UpGuard, która zajmuje się bezpieczeństwem i oceną ryzyka w sieci.

Dane były w posiadaniu firmy Cultura Colectiva, która gromadziła je na podstawie umowy z portalem społecznościowym. Było to około 150 GB zawierających informacje o komentarzach, polubieniach, nazwach kont i danych identyfikacyjnych użytkowników. Niestety, były one przechowywane w niezabezpieczonej formie w chmurze prowadzonej przez Amazon.

To jednak nie wszystko. Według ustaleń w internecie można było również znaleźć dane zebrane przez aplikację At The Pool. Były to imiona, nazwiska, adresy email i hasła około 22 tysięcy użytkowników.

Źródło: WirtualneMedia: Kolejna wpadka Facebooka. 540 mln danych o użytkownikach dostępne w internecie


WhatsApp zmienia ustawienia prywatności dla grup

Aplikacja WhatsApp wprowadza zmiany, które mają na celu utrudnienie rozprzestrzeniania się fałszywych wiadomości. Funkcja pozwoli również kontrolować, kto może dodać nas do grup. Trochę to dziwne, ale do tej pory mógł to zrobić każdy.

Kiedy wejdziecie w Konto -> Prywatność -> Grupy zobaczycie możliwość ustawienia, jacy użytkownicy mogą dodać Was do grupy – „Nikt”, „Moje kontakty” oraz „Wszyscy”.

Po wybraniu opcji “Nikt”, osoby, które chcą Was zaprosić będą musiały zrobić to za pomocą prywatnego zaproszenia za pośrednictwem indywidualnego czatu. W przypadku braku akceptacji takie zaproszenie wygaśnie po upływie trzech dni.

Źródło: Mashable: WhatsApp adds new group messaging privacy settings


Snapchat chce ułatwić spotkania użytkowników

Jak odkryła Jane Manchun Wong, Snapchat pracuje nad rozwiązaniem, które w założeniu ma ułatwić umawianie spotkań pomiędzy użytkownikami aplikacji.

Chodzi konkretnie o zmiany wprowadzone w Snap Mapie. Jak widzicie na screenach, Snapchat zamierza udostępnić możliwość zameldowania się w konkretnym miejscu za pomocą wybranej postaci Bitmoji. Nowa Opcja wyświetli na mapie również to, czym się w danej chwili zajmujecie. Wszystko dzięki możliwości wyboru Bitmoji, które prezentuje wybraną czynność (np. jedzenie pizzy).

Snapchat ułatwi spotkania zmiany w Snapmapie

Po ustawieniu postaci na mapie pozostanie ona widoczna przez najbliższe 4 godziny. Chyba, że postanowicie ją szybciej zaktualizować.

Co jeszcze? Snapchat wprowadzi również wirtualną listę tzw. paszportów, która pomoże użytkownikom śledzić wszystkie miejsca w których się zameldowali. Te informacje będą dostępne wyłącznie dla konkretnego użytkownika i w każdej chwili będzie można je usunąć.

Snapchat paszporty

Obie funkcje testowane są obecnie na wybranej grupie użytkowników w Australii. Nie ma jeszcze informacji czy i kiedy zostaną one wprowadzone.

Źródło: SocialMediaToday: Snapchat’s Testing New Snap Map Tools and Mention Stickers


Snapchat wprowadza naklejkę umożliwiającą oznaczenie użytkowników

Skoro jesteśmy przy Snapchacie – aplikacja wprowadza nowy rodzaj naklejki, który pozwoli na oznaczenie w Snapach innych użytkowników.

Snapczat wprowadza naklejkę mentions

Można by rzec – nareszcie. Aż dziwne, że Snapchat nie zdecydował się wprowadzić tej naklejki wcześniej. Naklejka została odkryta przez Jane Manchun Wong i nie wiadomo, kiedy trafi do oficjalnej wersji aplikacji. Jeżeli macie ją u siebie – dajcie znać.

Źródło: SocialMediaToday: Snapchat’s Testing New Snap Map Tools and Mention Stickers


LinkedIn wprowadza możliwość udostępniania dokumentów

W życiu zawodowych czasami chcemy się podzielić przygotowaną prezentacją czy raportem w formacie pdf. Teraz LinkedIn oficjalnie wprowadza taką możliwość.

Wystarczy, że klikniesz w ikonę dokumentu i wybierzesz plik do przesłania. Pamiętaj o napisaniu krótkiego opisu udostępnianego materiału, hashtagów i oznaczeniu osób.

Linkedin wprowadza udostępnianie dokumentów

Funkcja była dostępna dla wybranych osób już od pewnego czasu, jednak dopiero teraz serwis postanowił udostępnić ją dla wszystkich użytkowników.

Źródło: WERSM: LinkedIn Now Lets You Post Documents And Presentations To Your Feed


Reklama tygodnia

No pewnie że… Poczta Polska. Nie no serio. Nie znalazłem nic co w tym tygodniu mogłoby się z tym równać. NIC!

Przepraszam – musiałem :)


Tyle na dziś. Do przeczytania za tydzień! :)
Bartosz Wójcik
Udostępnij