Mam nadzieję, że się stęskniliście. Na szczęście jest już poniedziałek i wjeżdza Internetówka. Jak Wam minął weekend? U mnie sobota spędzona w Ikei… Stoły, stołki, taborety…

 

… no właśnie. Czy wiecie dlaczego taboret ma depresję?
– Bo nie ma oparcia :)

Zacznijmy Internetówkę!

 

Internetowe Newsy

 

Instagram wprowadza nowy tryb kamery w aplikacji – wyostrzenie. Od teraz po uruchomieniu aparatu w relacjach znajdziecie opcję “Wyostrzenie”. Jak można wywnioskować z nazwy, tryb pozwala na ujęcie szczegółu na zdjęciu w pełnej ostrości i delikatne rozmycie tła. Opcja ta dostępna jest w wybranych telefonach, więc sprawdźcie, czy ją posiadacie.

Drugą wprowadzoną nowością jest naklejka @wspomnienie, dzięki której możecie oznaczyć w Stories osobę.

 

Google zapowiedział nowości w interfejsie poczty Gmail. Nie oszukujmy się, od dłuższego czasu wszystkie wprowadzane zmiany były raczej kosmetyczne. Najbliższe zmiany są określane jako “fundamentalne odświeżenie interfejsu”. Zobaczymy.

To, co otrzymamy to m.in. inteligentne odpowiedzi oraz możliwość “uśpienia” wiadomości. Zmienić ma się również sam wygląd, który ma podążać w stronę “material design” i “bubble design”. Dostaniemy również boczną belkę z wtyczkami, dzięki którym będziemy mieli dostęp do pozostałych usług z portfolio Google, jak również interfejs dla listy zadań “Tasks”.

Na stronie z artykułem znajdziecie pierwsze screeny.

 

Dawno w Internetówce nie było nic o LinkedIn. Pojawiła się informacja, że serwis testuje wykorzystanie hashtagów. Na razie dotyczy to niewielkiej grupy użytkowników serwisu, którym linkedIn sugeruje dodanie hashtagów do udostępnianego wpisu. Jak przekonuje, pomoże to w dotarciu z informacją do odpowiednich osób.

Co o tym myślicie? Hashtagi na LinkedIn? Ja nie jestem przekonany.

 

Organizacje działające na rzecz ochrony dzieci twierdzą, że YouTube nie przestrzega przepisów chroniących najmłodszych, ponieważ gromadzi dane i wyświetla reklamy dzieciom poniżej 13 roku życia. Taka skarga wpłynęła do Federalnej komisji ds. Handlu w USA. Podpisały się pod nią 23 organizacje.

 

Można przypuszczać, że YouTube rozpoczął walkę z tzw. “patostreamer’ami” usuwając ich kanały.

Patostreamerzy to osoby prowadzące kanały w serwisie YouTube, na których nie znajdziemy nic poza patologicznymi treściami jak obrażanie ludzi, propagowanie pijaństwa i agresji w Internecie.

Za to należą się YouTube brawa. Trochę szkoda, że tak późno – całe to pato-zjawisko jest na YouTubie od dawna.

 

Kolejna runda zwolnień w Snapchacie. Pod koniec marca z serwis pożegnał kolejnych 100 osób. Tym razem pracownicy pochodzili z działów sprzedaży.

W tym roku Snapchat przeprowadził w sumie 3 tury zwolnień. W styczniu zwolniono 25 osób, które były odpowiedzialne za tworzenie treści. Z początkiem marca, pracę straciło 125 inżynierów.

 

Po ostatniej aferze z Cambridge Analytica i wyciekiem danych dotyczący 87 milionów osób, Facebook wprowadza łatwiejsze zarządzanie ustawieniami prywatności.

Zmiany mają pomóc zrozumieć politykę prywatności, oraz dokładnie poznać dane, które Facebook o nas zbiera.

Usprawnienia będą dotyczyć głównie aplikacji mobilnej, w której nie ukrywajmy, do tej pory zarządzanie tymi ustawieniami było mocno utrudnione. Po zakończeniu prac wszystkie najważniejsze (z punktu widzenia użytkownika) opcje mają być zebrane w jednym miejscu w sposób bardziej czytelny i intuicyjny.

 

Łatwiejszy dostęp do ustawień prywatności to nie jedyne zmiany jakie zaszły na Facebook’u. Jakiś czas temu w świat poszła informacja, że Facebook zamierza weryfikować politycznych reklamodawców za pomocą wysyłanych kartek – miało to wesprzeć walkę, m.in. z fake newsami.

Ostatnio otrzymaliśmy informację, że weryfikacji, będą poddane również duże strony na Facebook’u. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule.

 

Coraz więcej firm w Polsce i na świecie w komunikacji ze swoimi użytkownikami stawia na chatboty. Nie ma się, co dziwić – to nowoczesny i względnie tani sposób porozumiewania się z potencjalnymi i obecnymi klientami. Ale jak na komunikację za pomocą chatbotów wpłynie zbliżające się wielkimi krokami RODO?

O tym, jakie obowiązki nakłada na firmy zajmujące się przygotowaniem rozwiązań chatbotowych i te, które z tych rozwiązań korzystają, przeczytacie w artykule. Polecam się zapoznać.

 

NowyMarketing: Czy mieszkasz w mieście o sugestywnej nazwie? Możesz dostać dożywotni dostęp do konta premium na PornHub. Marka ruszyła z nową akcją promocyjną!

Żeby nie pisać dziś tylko o poważnych tematach – PornHub rozpoczął nową akcję promocyjną, w ramach której mieszkańcy miejscowości o dwuznacznej nazwie otrzymają dostęp do serwisu PornHub Premium za darmo.

Ale, ale… nie tak szybko. Jeżeli mieszkasz w Tumidaj czy Szparkach, nie masz się z czego cieszyć. Niestety, żeby otrzymać dostęp, nazwa musi wywoływać odpowiednie skojarzenia również u anglojęzycznych osób. Sorry.

 

  • Mark Z. przesłuchiwany przez komisję Senatu USA

Chyba nie myśleliście, że zabraknie tego wątku w Internetówce. Mark Zuckerberg we wtorek i środę (10 i 11 kwietnia 2018) zeznawał przed komisjami Senatu Stanów Zjednoczonych. Trzeba przyznać, że było to duże wydarzenie, które śledził cały świat.

Poniżej znajdziecie artykuły, z którymi warto się zapoznać, jeżeli jakimś cudem ominęły Was podsumowania zeznań CEO Facebook’a

Business Insider: Oto najważniejsze wątki z przesłuchania Marka Zuckerberga przed komisjami Senatu USA

SocialPress: Spowiedź Marka Zuckerberga przed amerykańskim Kongresem. Zebraliśmy najważniejsze informacje

WirtualneMedia: Mark Zuckerberg – bezbłędny cyborg czy zagubiony lider? (opinie)

Business Insider: Mark Zuckerberg pokazał “prawdziwą twarz” na przesłuchaniach w Kongresie USA

Jak przeczytacie w powyższych tekstach, opinie na temat całego wydarzenia, jak i w kontekście zadawanych pytań i udzielanych przez Marka Zuckerberga odpowiedzi, są różne.

Osobiście, jestem zdania, że całe to przesłuchanie to jedno wielkie przedstawienie. Muszę jednak przyznać, że Mark wypadł w nim dobrze.

Ale pomyślmy, czy szef największej platformy społecznościowej mógłby przyjść nieprzygotowany? Według mnie każdy gest, wygląd – wszystko było wyćwiczone i dopięte na ostatni guzik. Łącznie z siedzeniem na dodatkowej poduszce.

Niestety w przypadku niektórych senatorów nie można mówić o jakimkolwiek przygotowaniu, a całe wydarzenie pokazało, jak ogromne są braki wiedzy dotyczącej internetu i mediów społecznościowych wśród członków Kongresu. I tu mam spory niesmak, który wyraziłem w poniższym wpisie.

Pytania i wątpliwości niektórych Kongresmenów i odpowiedzi Marka Zuckerberga, przypominały mi moje tłumaczenie rodzicom,…

Opublikowany przez wieciecownecie.pl 12 kwietnia 2018

 

Jestem bardzo ciekawy Waszej opinii. Dajcie znać w komentarzach, co Wy sądzicie o wystąpieniu CEO Facebook’a przez amerykańskimi kongresmenami?

Teraz czekam, aż przedstawiciele takich firm jak Google i Amazon również usiądą na tym krześle – bo danych o nas zbierają tyle samo.

 

Podczas przesłuchań pojawił się ciekawy wątek, dotyczący bardzo popularnej teorii. Chodzi o podejrzenie, że Facebook nagrywa dźwięki otoczenia, wyłapując słowa związane z konkretną marką i następnie wyświetla jej reklamy na portalu.

W listopadzie ubiegłego roku, Rob Goldman (wiceprezes Facebook’a) zaprzeczał, żeby serwis kiedykolwiek wykorzystywał mikrofony w urządzeniach użytkowników w celu dopasowania treści reklamowej.

We wtorek Mark Zuckerberg potwierdził, że Facebook nie podsłuchuje rozmów przez mikrofon i nie wykorzystuje ich w celu targetowania reklam. Całą teorię na ten temat nazwał spiskową.

Szczerze mówiąc, nie raz miałem wrażenie, że wyświetlała mi się reklama produktu, o którym rozmawiałem ze znajomymi. Często były to specyficzne produkty ale nie pamiętam, żebym wyszukiwał je w Internecie.

 

Reklama tygodnia

Dziś w ramach reklamy tygodnia chciałbym przedstawić Wam parodię reklamy legginsów Nike, przygotowaną przez twórców satyrycznego programu – SNL (Saturday Night Live). Jak dla mnie – genialne!

 

To tyle na dziś. W przyszły weekend będę na Blog Conference Poznań. Ktoś z Was się może wybiera?

Dobrego tygodnia!

 

Udostępnij