Ostatnio trafiłem na krótki film poświęcony cyberprzemocy „Cyber Bullying: Create No Hate”. Został wyprodukowany przez 13-letniego vlogera Luke’a Culhane z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który obchodzony był 9 lutego 2016 w Irlandii. Na kanale YouTube Luke’a video zostało obejrzane 200 000 razy. Po wystąpieniu m.in. w Fox News, RTE, TV3 i Sky News film stał się internetową sensacją.

Luke w filmie wciela się w postać chłopca, który jest obrażany przez rówieśników w sieci. Każdy hejt w online powoduje fizyczne rany chłopca w realnym świecie. Celem było uświadomienie, że „anonimowa” (jak niektórym się wydaje) przemoc online jest równie dotkliwa co przemoc fizyczna w realnym świecie.  Zresztą, obejrzycie sami:

Jak twierdzi Luke, do nagrania tego video zainspirował go fakt, że sam był ofiarą cyberprzemocy po tym jak zaczął kręcić krótkie filmy, które umieszczał w sieci. Dzień Bezpiecznego Internetu był dla niego idealną okazją do udostępnienia materiału i rozpoczęcia dyskusji na temat przemocy w Internecie.

„I have been cyberbullied myself so that inspired me to make this video to help raise awareness for other people about how to handle cyberbullying. I wanted to show that it doesn’t have to be physical bullying to hurt someone so that’s why I showed the likeness between the two types of bullying. I felt that “Safer Internet Day” was an appropriate time to release this video to create discussion around the issue.”

Sam film jest genialny w swojej prostocie. Fakt, że został nakręcony przez 13 latka jeszcze bardziej potęguje siłę przekazu. Świetna inicjatywa!

Dla tych, którzy chcą przeczytać więcej – linki poniżej.

 

Źródła:

www.ilovelimerick.ie/2016/luke-culhane/
www.fox9.com/news/88417664-story
www.youtube.com/watch?v=MV5v0m6pEMs
www.youtube.com/watch?v=qllpfb-L14k

 

Udostępnij