Czas na podsumowanie lipca. To oznacza, że mamy połowę wakacji i niedługo znów będziemy stać w korkach. Na szczęście o korkach nie będzie. Zaczniemy od Ikei (która ma u mnie wielkiego plusa) za wyśmianie zjawiska, którego totalnie nie potrafię zrozumieć. Zobaczymy m.in. animowaną historię życia olimpijczyka i zamienimy się miejscami z Cristiano Ronaldo. Na koniec trochę o reklamach przygotowanych z okazji Rio 2016.

Ikea vs jedzenie na fejsie

Czy też macie znajomych, którzy wrzucają zdjęcia każdego swojego posiłku na portale społecznościowe? I czemu ma to niby służyć? Czekają, aż napiszę im „smacznego”? A może więcej lajków zadziała jak magiczna przyprawa i jedzenie będzie smaczniejsze? Ikea postanowiła zażartować z trwającego obecnie trendu upamiętniania każdego swojego posiłku na społecznościówkach. Pokazała nam, jak wyglądałoby to zjawisko w czasach, kiedy o telefonach komórkowych nikt nie słyszał. Całość wieńczy hasłem „It’s a meal. Not a competition” – i trafia w sedno.

 

Usain Bolt i Gatorade

Usain Bolt – znacie? Dla tych, co o nim nie słyszeli – jest to jamajski lekkoatleta, sprinter, trzykrotny mistrz olimpijski z Pekinu oraz z Londynu, jedenastokrotny mistrz i dwukrotny wicemistrz świata. Obecny rekordzista świata w sprincie na dystansie 100 i 200 m (Wikipedia).
Marka Gatorade postanowiła opowiedzieć o początkach jego kariery w formie animacji. Oczywiście przez film przewija się marka sponsora, jednak nie w nachalny sposób. Wyszło całkiem sympatycznie

To nie jest jedyna reklama z tym sportowcem. Ciekawy spot przygotował również Nissan na Igrzyska Rio 2016, w którym Usain Bolt stawał w szranki z rozprzestrzeniającym się ogniem. Mały spoiler – wygrał.

Usain Bolt jest chyba najbardziej eksploatowaną w reklamie gwiazdą olimpiady. Poza Gatorade i Nissanem, wizerunek sportowca wykorzystuje również w Virgin Media.

 

Just do it!

Nowa reklama Nike, w której aktor Bobby Cannavale (grał między innymi w Blue Jasmine, Ant-Man i Nocny Słuchacz) wygłasza mowę do niemowlaków. Mówi im, że nie mają wpływu na świat w jakim się urodzili ale mają wpływ na to, jak potoczy się ich dalsze życie. O ile nie lubię wykorzystania dzieci w reklamie, to ta bardzo mi się podoba. Ostatnia scena wymiata J Zobaczcie!

https://www.youtube.com/watch?v=ivqhMxjV7j8

 

Być jak Cristiano Ronaldo

Spot przygotowany w ramach serii Nike Football (na YouTubie został wyświetlony ponad 52 miliony razy), który pominąłem w poprzednim zestawieniu. Wideo oparte jest na często wykorzystywanym w filmach motywie zamiany ciał. Jak to by było być kimś innym? Na przykład Cristiano Ronaldo? W spocie sławny piłkarz podczas meczu wypada za barierki i zderza się z młodym chłopakiem od podawania piłek. Następnego dnia orientują się, że wszystko uległo zmianie. Bardzo ciekawa reklama od Nike – warta obejrzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=scWpXEYZEGk

 

Rio 2016

Zbliżają się Igrzyska, więc nie może zabraknąć reklam przygotowanych na tę okazję. A właśnie, że zabraknie. No dobra, nie zabraknie – ale będzie tylko jedna, góra dwie. Serio, obejrzałem chyba wszystkie spoty przygotowane na tegoroczne mistrzostwa i zdecydowaną większość z nich określiłbym krótko – wyciskacze łez, oparte na historii sportowców. To moje prywatne zdanie – nie mówię, że są złe, ale mnie to nie kręci. Spot, który zwrócił moją uwagę to video przygotowane dla BBC. Wyróżnia się spośród innych. Nie zobaczycie w nim sportowców, nie pokazuje też ich trudnych historii i lat wyrzeczeń. Są za to zwierzęta i brazylijska przyroda, wszystko oczywiście w sportowym klimacie.

Ciekawostką jest reklama Samsunga, która zapewniła bohaterce olimpijską kwalifikację, kosztem mającej lepsze wyniki koleżanki. Producent w reklamie nowego smartfona Galaxy S7 pokazał w promującym nowego flagowca materiale, lekkoatletkę Margaret Rumat Rumat Hassan – reprezentkę ogarniętego wojną Sudanu Południowego (debiutant na mistrzostwach). Do tej pory spot został obejrzany 22 miliony razy. Jeden z członków sudańskiego komitetu olimpijskiego przyznał, że historia lekkoatletki wykorzystana w reklamie, musi mieć swoje zakończenie na olimpiadzie.

https://www.youtube.com/watch?v=KE1myHdqlWM

 

I tym optymistycznym akceptem – kończymy :)

 

 

Podobało się? Polub stronę :)

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij