Święta to czas, kiedy reklamodawcy prześcigają się w tworzeniu reklam przygotowanych specjalnie na tę okazję. Większość z nich ma nas wzruszyć, skłonić do myślenia, inne rozbawić.

Podejrzewam, że w świątecznym nastroju nie będziecie chcieli czytać o branżowych newsach – kto by myślał teraz o pracy :) Dlatego w miejsce zamiast Internetówki zapraszam Was na przygotowany przeze mnie ranking najlepszych 11 świątecznych reklam. Zobaczmy, co znane marki przygotowały dla nas w tym roku.

 

IKEA – Bottled

Jedna z najbardziej wzruszających tegorocznych reklam świątecznych, dlatego zdecydowanie należy jej się pierwsze miejsce. W reklamie widzimy chłopca i jego mamę w codziennym życiu – zarówno w tych lepszych i gorszych chwilach. Chłopiec od początku stara się coś złapać i zamknąć w butelce. Co? Obejrzyjcie sami.

 

Audi – Parking Lot

Tuż za IKEA mój drugi tegoroczny faworyt. Większość świątecznych spotów ma na celu wzruszenie odbiorców. Audii w tym roku postawiło na humor, pokazując dwóch kierowców walczących o miejsce parkingowe. Jakbym siebie widział :) I to mi się podoba!

 

John Lewis #MozTheMonster

Miejsce trzecie to marka John Lewis, która przyzwyczaiła już nas do tego, że potrafi robić dobre, świąteczne reklamy. Nie inaczej jest w tym roku. Spot opowiada o przyjaźni chłopca z wcale nie takim strasznym potworem spod łóżka – Mozem.

 

McDonald’s – It’s for the reindeer

W te święta McDonald’s pokazuje nam historię dziewczynki, która postanawia zachować marchewkę z zestawu Happy Meal dla renifera. Przez całą drogę powrotną, pilnuje jej jak największego skarbu. Dopiero w domu starszy brat uświadamia jej, że Mikołaj w swoim zaprzęgu ma więcej niż jednego zwierzaka. Co zrobić, trzeba jechać po więcej przysmaków.

Bardzo przyjemna reklama, pokazująca świat oczami dziecka. Przecież tylko dzieci mają tak wielką wyobraźnię, żeby wpaść na pomysł zostawienia marchewki dla renifera.

 

NOS – The Secret of Christmas

Co by się stało, gdyby ludzie poznali numer do Świętego Mikołaja? Ten motyw w swojej reklamie wykorzystał portugalski dostawca usług telekomunikacyjnych. Ojciec zapisuje synowi swój numer telefonu, mówiąc mu w tajemnicy, że jest to numer do Świętego Mikołaja. Jak łatwo się domyślić chłopiec chwali się numerem przed swoimi kolegami. Później numer rozprzestrzenia się na cały świat.

 

BBC – The Supporting Act

Dziś coraz mniej czasu spędzamy z rodziną. Ciągła praca i obowiązki sprawiają, że zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne. Właśnie do tego odwołuje się w swojej świątecznej reklamie stacja BBC. W spocie widzimy dziewczynkę, dla której taniec jest prawdziwą pasją. Przez cały spot próbuje nim zwrócić uwagę zapracowanego ojca. Niestety bez skutku. Dopiero podczas występu przed publicznością ma miejsce świąteczny cud.

 

H&M – A Magical Holiday

W te święta marka H&M postanowiła zabrać nas do bajkowego świata, w którym mała dziewczynka walczy ze złym bratem Świętego Mikołaja. Fajna historia pokazująca, że warto dzielić się z tymi, którzy mają mniej od nas. W spocie wystąpiła Nicki Minaj, Jesse Williams oraz John Turturro

 

Apple – Holiday – Sway

W tym roku Apple zabrał nas do zaśnieżonych uliczek Pragi i wprowadza magię świąt za pomocą tańca. Dzięki pięknej scenerii i muzyce zdecydowanie mu się to udało.

 

Amazon – Give

Z czym kojarzy się Amazon? Z paczkami – i to właśnie one grają główną rolę w tegorocznej serii spotów największego sklepu internetowego na świecie. W reklamie widzimy całą drogę, jaką pokonują “rozśpiewane” paczki – od momentu zamówienia, do doręczenia. Fajna, prosta reklama z wpadającą w ucho piosenką.

 

Penny

Niemiecka sieć supermarketów poszła w zupełnie innym kierunku. W spocie przedstawiono historię matki i córki, które pokłóciły się przed laty. Matka wyrusza w trudną, pełną niebezpieczeństw podróż aby spotkać się ze swoim dzieckiem. Na końcu wpadają sobie w ramiona. Okazuje się również, że cała podróż to tak naprawdę przejście do domu obok. Jest to metafora pokazująca, że często droga do wybaczenia jest trudna – ale mamy święta i może czasami warto podjąć taki wysiłek.

 

Allegro – Talizman

Rok temu Allegro pozamiatało internety swoją świąteczną reklamą z dziadkiem uczącym się angielskiego. I mimo pojawienia się głosów, że była mocno inspirowana innym spotem, to nadal uważam, że Allegro zrobiło tu bardzo dobrą robotę.

W tym roku dostaliśmy od Allegro spot “Talizman”, w której poznajemy historię Marcela. Chłopiec dostaje od rodziców indiański amulet, który przynosi mu szczęście i nieraz ratuje go z opresji. Na końcu Marcel postanawia podzielić się nim z bezdomnym.

I mimo, że uważam spot za całkiem przeciętny, to wrzucam go w to zestawienie jako jedną z najlepszych polskich reklam świątecznych. Bo nie oszukujmy się, nie było dużej konkurencji.

 

Podczas zbierania materiałów do tego zestawienia naszła mnie dość smutna myśl – żadna z wymienionych reklam poza tą od Allegro nie jest z Polski. Czy to znaczy, że nie potrafimy robić świątecznych reklam? Naprawdę szukałem. I wiem, że była jeszcze reklama Empiku – ale z tą mam zupełnie inny problem. Pokazywanie Świętego Mikołaja jako ojca chłopca z sąsiedztwa? Wszystko fajnie póki nie masz małych dzieci :)

A Wam, która z nich najbardziej się podobała? A może chcesz się podzielić inną, której w zabrakło w zestawieniu? Koniecznie daj znać w komentarzu.

Udostępnij